ITA National Intercollegiate Indoor Championships
Hosted by The Ohio State University at The Racquet Club of Columbus
WOMEN'S SINGLES November 1-4, 2007 WOMEN'S DOUBLES
1st Round 2nd Rd QF SF 1st Round QF SF
1 1 Megan Falcon, LSU     Megan Moulton-Levy
  Match #25 Falcon 1 1 Katarina Zoricic, William & Mary
  2 Cristina Visico, California   6-3, 6-0    
  Fri #17 Falcon   Match #1 Keesey/Dipastina
  3 Anna Maria Constantinescu, Oklahoma   6-3, 7-6(1)   Christina Keesey 9-7
  #17 Constantinescu     2 Angela Dipastina, Ohio State  
  4 Kirsten Flower, Georgia Tech   7-5, 5-7, 6-3      
  Fri #49 Miseviciute   Fri #1 Farah/Seenuth
8 5 Georgia Rose, Northwestern     6-4, 4-6, 6-1   Sophie Grabinski   8-3
  #18 Miseviciute       3 Sanaz Marand, North Carolina    
  6 Aurelija Miseviciute, Arkansas   6-2, 2-6, 6-1            
  Fri #18 Miseviciute     #2 Farah/Seenuth  
  7 Tatsiana Uvarova, Virginia Commonwealth   3-6, 6-3, 6-1     Romy Farah   9-7  
  #19 Marand     4 Caren Seenuth, Miami  
  8 Sanaz Marand, North Carolina   6-1, 6-3       Zemenova/
  Sat #9 Miseviciute   Sat #17 Broosova
3 9 Melanie Gloria, Fresno State   6-3, 6-2   Melanie Gloria check w/ 6-7(4), 6-2, 6-2
  #26 Gloria     4 5 Tinesta Rowe, Fresno State desk for time  
  10 Maria Mosolova, Northwestern   6-1, 7-6(0)            
  Fri #19 Ormond       #10 Gloria/Rowe    
  11 Riza Zalameda, UCLA     6-2, 7-6(4)       Megan Falcon   8-6    
  #20 Ormond         6 Hannah Robinson, LSU      
  12 Taylor Ormond, Baylor   2-6, 6-4, 6-4           Zemenova/  
  Fri #50 Ormond     Fri #2 Broosova  
7 13 Amanda McDowell, Georgia Tech   6-4, 2-6, 6-0     Amanda Fink   8-6  
  #21 McDowell       7 Gabriela Niculescu, Southern California    
  14 Angela Dipastina, Ohio State   6-1, 7-5            
  Fri #20 McDowell     #11 Broosova/Zemenova  
  15 Reka Zsilinszka, Duke     7-5, 1-6, 7-6(2)     Lenka Broosova 8-6  
  #22 Vallverdu     8 Zuzana Zemenova, Baylor  
  16 Laura Vallverdu, Miami   2-6, 6-2, 7-6(2)       Buck/ 
  Sun Miseviciute   Sun Tefft  
  17 Nadia Abdala, Arizona State   10:30 AM 6-3, 5-7, 7-6(3)   Anna Karavayeva NB 6-3, 6-1
  #23 Murray   CHAMP   9 Maria Klokotzky, Fresno Pacific 11:30 am CHAMPS
  18 Samantha Murray, Northwestern 6-4, 7-5        
  Fri #21 Miller     #12 Harkins/Sydorska  
  19 Megan Moulton-Levy, William & Mary   6-4, 6-3     Macall Harkins   8-0  
  #27 Miller       10 Anna Sydorska, TCU    
6 20 Kristi Miller, Georgia Tech   7-6(4), 6-4          
  Fri #51 Mijacika     Fri #3 Harkins/Sydorska  
  21 Cosmina Ciobanu, Notre Dame     6-3, 2-6, 7-5     Polina Kokoulina   8-6  
  #24 Johansson         11 Pichittra Thongdach, Boise State      
  22 Maya Johansson, Georgia Tech 7-5, 4-6, 7-5                
  Fri #22 Mijacika       #13 Miller/McCray    
  23 Lenka Broosova, Baylor     5-7, 6-2, 7-6()       Kristi Miller   8-2    
  #28 Mijacika     3 12 Whitney McCray, Georgia Tech    
4 24 Ani Mijacika, Clemson   7-5, 6-4          
  Sat #10 Mijacika   Sat #18 Buck/Tefft
  25 Pavla Mesterova, Loyola Marymount   6-1, 6-1   Melissa Mang check w/ 6-4, 6-3
  #29 Nze     13 Amanda Granson, Duke desk for time
  26 Ellah Nze, Duke   6-3, 6-1        
  Fri #23 Nze     #3 Buck/Tefft  
  27 Christy Striplin, Georgia Tech     3-6, 6-4, 7-5     Brook Buck   8-1  
  #30 Zemenova       14 Kelcy Tefft, Notre Dame    
5 28 Zuzana Zemenova, Baylor   1-6, 6-2, 6-0     SEEDS      
  Fri #52 Nze           Buck/Tefft
  29 Katarina Zoricic, William & Mary   6-2, 6-2         Kellie Schmitt Fri #4 9-7
  #31 Nguyen           15 Karolina Soor, Marshall  
  30 Jessica Nguyen, Stanford   6-3, 6-3              
  Fri #24 Babos         #4 Schmitt/Soor
  31 Elena Gantcheva, UNLV     7-6(4), 5-7, 6-1         Caitlin Whoriskey 8-5        
  #32 Babos       2 16 Zsofia Zubor, Tennessee        
2 32 Susie Babos, California   6-2, 4-6, 6-4