ITA National Intercollegiate Indoor Championships
Hosted by The Ohio State University at The Racquet Club of Columbus * November 2-5, 2006
WOMEN'S SINGLES WOMEN'S DOUBLES
1st Round 2nd Rd QF SF Check Schedule of Play 1st Round QF SF
1 1 Suzi Babos, California for match times   Catrina Thompson
  Match #25 Long 1 1 Christian Thompson, Notre Dame
  2 Jenna Long, North Carolina 6-4, 3-6, 7-5   Match #1   Cetnik
    Long     Sydorska
  3 Megan Falcon, LSU #17 7-6 (1), 2-1 ret   Ana Cetnik   8-3
  #17   Falcon     2 Anna Sydorska, TCU    
  4 Riza Zalameda, UCLA 6-3, 6-1     #1 Centnik
  #49 Moulton-Levy     Sydorska
8 5 Megan Moulton-Levy, W&M   6-2, 1-6, 6-4   Jenny Miccoli   8-4
  #26   Moulton-Levy       3 Anastasia Surkova, BYU      
  6 Celia Durkin, Stanford 6-3, 5-7, 6-3       #2   Miccoli  
    Moulton-Levy       Surkova  
  7 Annette Aksdal, Denver #18 6-3, 6-1     Julie Blackmore   8-3  
  #18   Potgieter     4 Caitlin O'Keefe, Ohio State    
  8 Elze Potgieter, Texas A&M 3-6, 6-4, 6-2       Centnik
    Pandzic   #1 Sydorska
3 9 Kristi Miller, Georgia Tech #17 6-2, 6-1   Sara Anundsen   8-3
  #19   Miller     3 5 Jenna Long, North Carolina      
  10 Cismina Ciobanu, Notre Dame 6-3, 6-1       #3   Anundsen    
    Miller         Long    
  11 Zsuzsanna Fodor, California #19 6-1, 6-2       Georgia Rose   8-5    
  #27   Griffith         6 Alexis Prousis, Northwestern        
  12 Blakeley Griffith, Tennessee 6-1, 6-2           Coventry  
  #50 Pandzic     #2 Schwenk  
6 13 Jelena Pandzic, Fresno Pacific   6-0, 6-3     Whitney Benik   8-2  
  #20   Pandzic       7 Nina Suvak, Florida      
  14 Anastasia Zhukova, UT-Chattanooga 6-0. 6-2       #4   Coventry  
  #20 Pandzic       Schwenk  
  15 Sarah Fansler, Southern California   6-4, 6-4     Kim Coventry   8-5  
  #28   Nguyen     8 Joelle Schwenk, Kentucky    
  16 Jessica Nguyen, Stanford 7-6, 6-2       Moulton-Levy
  NB Cohen   11 am Zoricic
  17 Yasmin Schnack, UCLA Noon 5-7, 6-4, 6-2   Daniela Bercek   8-3
  #21   Robinson   CHAMP   9 Elizabeth Plotkin, Duke     CHAMPS
  18 Shadisha Robinson, South Florida 6-1, 6-2     #9   Durkin  
    Flower       Nguyen  
  19 Kirsten Flower, Georgia Tech #21 6-3, 6-1     Celia Durkin   8-3  
  #22   Flower       10 Jessica Nguyen, Stanford      
5 20 Theresa Logar, Stanford 6-4, 6-4         Moulton-Levy  
    Gloria       Zoricic  
  21 Julie Blackmore, Ohio State #51 6-4, 6-3     Kamila Dadakhodjeava #3 8-2  
  #23   Cerna         11 Tereza Veverkova, Auburn-Montgomery      
  22 Zuzana Cerna, Baylor 6-1, 7-5         #5   Moulton-Levy    
  #22 Gloria         Zorcic    
  23 Caitlin Burke, Wisconsin   2-6, 6-4, 6-0       Megan Moulton-Levy   8-1    
  #24   Gloria     4 12 Katarina Zoricic, William & Mary      
4 24 Melanie Gloria, Fresno State 6-3, 6-0         Moulton-Levy
    Cohen   #2 Zoricic
  25 Carole Salge, Clemson #18 6-2, 6-2   Kristi Miller   8-6
  #29   Salge     13 Alison Silverio, Georgia Tech    
  26 Colleen Rielley, Notre Dame 3-6, 7-5, 6-4     #6   Buck  
  #23 Srebrovic       Tefft  
  27 Imke Reimers, Nebraska   6-3, 6-1     Brook Buck   8-5  
  #30   Srebrovic       14 Kelcy Tefft, Notre Dame      
7 28 Diana Srebrovic, Florida 7-5, 6-3         Buck
    Cohen   #4 Tefft
  29 Nina Henkel, California #52 6-4, 6-2   Lauren Macfarlane   8-6
  #31   Frazier     15 Nicola Slater, Florida State    
  30 Natalie Frazier, Georgia 6-4, 6-3     #10   Macfarlane
    Cohen     Slater
  31 Anna Lubinsky, Texas A&M #24 6-4, 6-3   Suzi Babos   8-6
  #32   Cohen 2 16 Zsuzsanna Fodor, California  
2 32 Audra Cohen, Miami 6-1, 6-2
ITA National Intercollegiate Indoor Championships
Hosted by The Ohio State University at The Racquet Club of Columbus * November 2-5, 2006
MEN'S SINGLES Check Schedule of Play MEN'S DOUBLES
1st Round 2nd Rd QF SF for match times 1st Round QF SF
1 1 Ben Kohlloeffel, UCLA   John Isner
  Match #33 Kohlloeffel 1 1 Luis Flores, Georgia  
  2 Clancy Shields, Boise State 6-2, 6-3   Match #11   Isner
  #25 Kohlloeffel     Flores
  3 Jakub Cech, Fresno State   6-2, 6-4   Daniel Sebecen   8-2
  #34   Kronauge     2 Pierre Mouillion, California    
  4 Justin Kronauge, Ohio State 6-4, 6-4       Isner
  #53 Kohlloeffel   #9 Flores
7 5 Travis Helgeson, Georgia   6-1, 6-3   Devin Mullings   8-6
  #35   Helgeson       3 Chris Klingemann, Ohio State      
  6 Arvid Purnanen, Virginia Tech 7-6(6), 7-5       #7   Mullings  
  #26 Srugo       Klingemann  
  7 Harel Srugo, Old Dominion   6-3, 6-2     Bobby Cameron   9-8 (5)  
  #36   Srugo     4 Kaden Hensel, Tennessee    
  8 Sheeva Parbhu, Notre Dame 6-7(8), 6-4, 6-1       Isner
  #19 Kohlloeffel   #5 Flores
3 9 Arnau Brugues, Tulsa   6-3, 3-6, 7-6(7)   Markus Dickhardt   8-4
  #37   Paul     4 5 Christian Groh, San Diego St      
  10 Todd Paul, Wake Forest 7-6(6), 6-0       #12   Dickhardt    
  #27 Paul         Groh    
  11 Ryan Rowe, Illinois   6-4, 6-4       Ryan Keckley   8-6    
  #38   Rowe         6 Sheeva Parbhu, Notre Dame        
  12 Clement Reix, Clemson 6-4, 7-6 (5)           Cluskey  
  #54 Puchkarov     #10 Skupski  
6 13 Luis Flores, Georgia   2-6, 7-5, 6-3     James Cluskey   9-7  
  #39   Puchkarov       7 Ken Skupski, LSU      
  14 Ivan Puchkarov, Oklahoma State 6-3, 6-4       #8   Cluskey  
  #28 Puchkarov       Skupski  
  15 Mislav Hizak, Embry-Riddle   6-4, 6-3     Andrei Kumantsov   8-6  
  #40   Hizak     8 Mikael Pavlou, Texas A&M-CC    
  16 Martin Sayer, Radford 6-3, 6-3      
  NB Kohlloeffel     Isner
  17 Jared Drucker, Columbia Noon 6-0, 6-4   Andre Begemann 11 am Flores
  #41   Begemann   CHAMPS   9 Omar Altman, Pepperdine     9-8 (4)
  18 Andre Begemann, Pepperdine 6-4, 7-6(4)     #13   Carsuzaa   CHAMPS
    Tveit       Riegraf  
  19 Zach Ganger, Utah #29 6-4, 7-6 (8)     Julien Carsuzaa   9-7  
  #42   Tveit       10 Dennis Riegraf, Lynn      
8 20 Erling Tveit, Mississippi 6-1, 6-4         Born  
  #55 Moneke       Siljestrom  
  21 Ricardo Soriano, Tulsa   6-4, 6-2     Diego Camacho #11 8-3  
  #43   Moneke         11 Ross Cunningham, Tulsa        
  22 Steven Moneke, Ohio State 6-2, 6-2         #14   Born    
  #30 Moneke         Siljestrom    
  23 Henrique Cancado, Old Dominion   6-2, 7-5       Marco Born   8-5    
  #44   Poerschke     3 12 Andreas Siljestrom, Middle Tenn.    
4 24 Lars Poerschke, Baylor 6-2, 6-3         Born
  #20 Moneke   #6 Siljestrom
  25 Ken Skupski, LSU   7-5, 6-3   Max Jones   8-5
  #45   Shields     13 Kamil Pajkowski, New Mexico    
  26 Luke Shields, Boise State 7-6(6), 3-6, 6-4     #15   Ratnam  
    Shields       Thomas  
  27 Bojan Szumanski, Texas Tech #31 6-2, 6-4     Busudev Ratnam   8-5  
  #46   Szumanski       14 Eric Thomas, Brown      
5 28 Somdev Devvarman, Virginia 6-3, 7-5         Hung
  #56 Bass   #12 Maravic
  29 Stephen Bass, Notre Dame   1-6, 7-6 (3), 7-6 (5)   Alex Cojanu   8-5
  #47   Bass     15 Colin O'Brien, William & Mary    
  30 Greg Ouellette, Florida 7-6 (1), 3-6, 7-5     #16   Hung
  #32 Bass     Maravic
  31 Alex Skrypko, SMU   6-4, 7-6 (6)   Brian Hung   8-3
  #48   Isner 2 16 Matko Maravic, Michigan  
2 32 John Isner, Georgia 2-6, 6-4, 7-6 (6)
CONSOLATION
MEN'S SINGLES 1st Round QF SF MEN'S DOUBLES 1st Round SF
  1      
    Arnau Brugues, Tulsa (1)   1    
  2           Begemann
  #41 Brugues     Altman, Pepperdine
  3              
    bye     2      
  4           Begemann
    Brugues   #13 Altman
  5     #13 6-1, 6-3     8-6
    Alex Skrypko, SMU       3        
  6               Camacho  
  #42 Cancado       Cunningham, Tulsa  
  7       6-7(5), 6-3, 6-4        
    Henrique Cancado, Old Dominion     4      
  8           Cojanu
    Brugues     O'Brien
  9     #23 6-3, 6-1   #7 8-5
    Clement Reix, Clemson (4)       5        
  10               Sebecen    
  #43 Ouellette         Mouillion, Cal    
  11       7-5, 6-3              
    Greg Ouellette, Florida         6          
  12               Cojanu  
    Ganger     #14 O'Brien  
  13     #14 6-4, 6-0       8-4  
    Jared Drucker, Columbia       7        
  14               Cojanu  
  #44 Ganger       O'Brien, W&M  
  15       6-3, 7-5        
    Zach Ganger, Utah     8       Keckley
  16           Parbhu
    Skupski   10 am 8-5
  17     10:00 AM 6-3, 6-3   Sat
    Ricardo Soriano, Tulsa     9      
  18             Kumantsov  
    Sayer       Pavlou, TAMU-CC  
  19     #45 6-3, 6-3          
    Martin Sayer, Radford       10        
  20             Kumantsov  
    Skupski       Pavlou  
  21     #15 6-7(6), 6-3, 6-2     #15 8-6  
    Arvid Purnanen, Virginia Tech         11          
  22                 Jones    
    Skupski         Pajkowski, UNM    
  23     #46 6-7(7), 6-1, 3-2 ret          
    Ken Skupski, LSU (3)       12        
  24             Keckley
  #24 Skupski     Parbhu
  25       6-3, 4-6, 6-3   #8 8-6
    Sheeva Parbhu, Notre Dame     13      
  26             Cameron  
    Parbhu       Hensel, Tennessee  
  27     #47 7-5, 7-6 (0)          
    Jakub Cech, Fresno State       14        
  28             Keckley
    Flores   #16 Parbhu
  29     #16 7-5, 5-7, 7-5     8-5
    Clancy Shields, Boise State     15      
  30             Keckley
    Flores     Parbhu, Notre Dame
  31     #48 6-1, 6-3    
    Luis Flores, Georgia (2)   16    
  32    
CONSOLATION
WOMEN'S SINGLES 1st Round QF SF WOMEN'S DOUBLES 1st Round SF
  1      
    Suzi Babos, Cal (1)   1    
  2           Thompson
    Babos     Thompson, Notre Dame
  3     #33 4-6, 7-5, 6-2      
    Annette Aksdal, Denver     2      
  4           Thompson
  #9 Fansler   #5 Thompson
  5       1-6, 6-1, 6-2     8-2
    Julie Blackmore, Ohio St       3        
  6               Bercek  
  #34 Fansler       Plotkin, Duke  
  7       6-4, 6-1        
    Sarah Fansler, USC     4      
  8           Thompson
    Durkin     Thompson
  9     #21 6-4, 7-6 (5)   #3 8-5
    Celia Durkin, Stanford (4)       5        
  10               Benik    
    Durkin         Suvak, Florida    
  11     #35 6-4, 4-6, 7-6 (6)              
    Caitlin Burke, Wisconsin         6          
  12               Benik  
    Durkin       Suvak  
  13     #10 7-6(5), 6-1     #6 8-6  
    Cismina Ciobanu, Notre Dame       7        
  14               Dadakhodjeava  
    Schnack       Veverkova, AUM  
  15     #36 6-1, 6-3        
    Yasmin Schnack, UCLA     8      
  16           Babos
  10:00 AM Durkin   9 am Fodor
  17       6-2, 6-7(1), 7-5     8-6
    Colleen Rielley, Notre Dame     9      
  18             Rose  
    Zalameda       Prousis, Northwestern  
  19     #37 6-1, 6-3          
    Riza Zalameda, UCLA       10        
  20             Rose  
  #11 Fodor       Prousis  
  21       6-3, 6-3     #7 8-3  
    Anna Lubinsky, Texas AM         11          
  22                 Miller    
    Fodor         Silverio, Georgia Tech    
  23     #38 6-1, 7-5            
    Zsuzsanna Fodor, Cal (3)       12        
  24             Babos
    Fodor     Fodor
  25     #22 6-3, 6-2   #4 8-6
    Anastasia Zhukova, UTC     13      
  26             Blackmore  
    Zhukova       O'Keefe, Ohio State  
  27     #39 7-6 (4), 2-6, 6-3          
    Nina Henkel, Cal       14        
  28             Babos
  #12 Zhukova     Fodor
  29       6-3, 6-2   #8 8-4
    Imke Reimers, Nebraska     15      
  30             Babos
    Reimers     Fodor, California
  31     #40 2-6, 7-6(5), 6-2    
    Theresa Logar, Stanford (2)   16    
  32